Argumenty Biblijne.

W Bhaktivedanta Manor w Londynie w roku 1973, Śrila Prabhupada odbył serię rozmów z poważniejszymi gośćmi. Niektórzy z nich byli kapłanami. W czasie wizyty jednego z młodych kapłanów, kilku uczniów Prabhupady zaczęło używać argumentów biblijnych. Dyskusja dotyczyła kwestii, czy Biblia zezwalała na jedzenie mięsa. Jeden z bhaktów zacytował fragment z Genesis, wskazujący, że człowiek powinien chronić zwierzęta i spożywać jedzenie wegetariańskie, ale ten kapłan zacytował dalszy fragment z Biblii, dotyczący przymierza z Noem, w którym Bóg przyzwala Swoim wyznawcom na jedzenie mięsa. Inny bhakta przywołał przykład Daniela ze Starego Testamentu i stwierdził, że był on wegetarianinem. I to stwierdzenie kapłan skontrował innym cytatem z Biblii. Dalej konwersacja przeszła na Greckie i Hebrajskie tłumaczenia, gdzie kapłan ponownie zbijał argumenty bhaktów innymi cytatami z Biblii. Podczas tej ekscytującej wymiany zdań, Śrila Prabhupada w większości się nie odzywał. Przywołał swój główny argument, przykazanie „Nie zabijaj”, i że Jesus podtrzymywał to przykazanie, ale gdy rozmowa zeszła na różne obszary znajomości Biblii, Prabhupada nie wziął w tym udziału. Oczywiście, kapłana nie przekonał żaden z argumentów wysuniętych przez bhaktów i jakiś czas później wyszedł.
Później tego wieczora Prabhupada zawołał bhaktów do swego pokoju. Komentując dyskusję z kapłanem, Prabhupada nie pochwalił pomysłu używania tylu argumentów z Biblii. Udzielając poważnych instrukcji swym nauczającym uczniom, Prabhupada powiedział, że w przyszłości powinni oni trzymać się Bhagavad-gity i dyskutować na jej podstawie.
Krótko po tym wydarzeniu, w Paryżu, Prabhupada spotkał się z większą ilością Chrześcijan. Regularnie poruszał punkt, że Biblia mówi: „Nie zabijaj”. Podczas jednego z takich spotkań, jeden z gości, Chrześcijanin, odniósł się do Ewangelii Św. Jana i frazy mówiącej, że: „Na początku było Słowo i to Słowo było Bogiem”. Prabhupadzie spodobało się to i odniósł się do wedyjskiej konkluzji mówiącej że wszystko jest stworzone przez wolę Najwyższego.
Podczas wykładu jaki Prabhupada dał w Paryżu, przytoczył ten werset: „Na początku było Słowo” i dał do niego komentarz z punktu widzenia świadomości Kryszny. Jednak kilku Chrześcijanom spośród słuchaczy nie spodobał się komentarz Prabhupady i jego interpretacja Biblii.
Podczas tego samego pobytu w Paryżu, Śrila Prabhupada zlecił swojemu sekretarzowi rozpoczęcie pisania komentarzy do Biblii z punktu widzenia świadomości Kryszny. Prabhupadę interesowały tego rezultaty, jednak po jakimś czasie odwołał ten projekt stwierdzając, że Chrześcijanie nigdy nie zaakceptują naszych stwierdzeń na temat Biblii. Prabhupada chciał by Chrześcijanie doceniali zasady świadomości Kryszny i chciał aby oni wiedzieli, że my też doceniamy ich, ale uważał, że zbyt dużo biblijnej wiedzy, czy też spekulacji w wykonaniu bhaktów, nie było właściwe.

Satsvarupa dasa Goswami. >>> Ref. VedaBase => SPN 3-37: Biblical Arguments